Užduok savo klausimą!
nemokamai + be registracijos

Interviu su veterinaru Aurelijumi Laurinavičiumi: „Svarbu mokėti užjausti“

0 balsų
1,010 perž.

Auginant mažuosius keturkojus draugus, dažnai susiduriame su augintinių sveikatos ir priežiūros klausimais, į kuriuos ilgai tenka ieškoti atsakymų. Kokia mityba svarbi, norint užauginti sveiką ir žvalų augintinį? Kokios priemonės suteikia geriausią apsaugą nuo ektoparazitų ir erkių? Kaip išsirinkti tinkamą veterinarą, kaip suprasti, kad augintiniui trūksta vitaminų? Į visus šiuos ir kitus aktualius klausimus atsakymų ieškojome kartu su veterinarijos gydytoju Aureliju Laurinavičiumi.

Aurelijus Laurinavičius

Populiaru manyti, kad veterinarais tampa žmonės, kurie labai myli gyvūnus. Kokios priežastys Jus paskatino rinktis gyvūnų gydytojo profesiją?

Mane paskatino rinktis šią specialybę tėvai, nes abu yra medikai. Turėjau kitokių planų renkantis specialybę, bet likimas susiklostė taip, kad aš pasirinkau veterinaro profesiją, kuri šiandien man teikia malonumą ir žinojimą, kad padedu mažesniems už mus.

Kokias svarbiausias charakterio savybes galėtumėte įvardinti šios srities specialistui?

Dirbant šį darbą turi turėti gebėjimą įsiklausyti į pagalbos prašymą, būti geru psichologu. Taip pat, svarbu mokėti užjausti.

Augintinių šeimininkai mėgsta juokauti, kad kaskart ištarus: „keliausime pas veterinarą“, augintinis bėga slėptis. Kaip dirbdamas su skirtingų charakterių gyvūnais sugebate juos nuraminti ir pradėti apžiūrą?

Dažnai girdžiu šį pasakymą iš augintinių šeimininkų. Taip jau būna, kad augintinis ima stresuoti ir jam neigiamas emocijas sukelia vykimas pas veterinarą. Augintinis, atvykęs į kliniką, taip pat jaučia stresą, ir tada įsijungia jo gynybinis mechanizmas. Kiekvienas veterinaras turi metodus, kaip su tokiais augintiniais „susikalbėti“. Pagrindiniai veiksmai, atvykus tokiam augintiniui: išlikti ramiam, prieiti prie gyvūno, jam nusiraminus, nedaryti staigių judesių, nepulti jo glostyti.

Ar žmonės galėtų savo keturkojus išmokyti tam tikrų komandų, kad augintiniai patirtų kuo mažesnį stresą, lankantis pas veterinarą ir gydytojas lengviau ir greičiau juos apžiūrėtų?

Kiekvienas augintinis, kuris yra išmokytas paklusnumo komandų, atvykęs į kliniką patirs mažiau streso. O ar galima jų išmokyti namuose? Be abejo, galima pabandyti. Tik ne visada taip išeina padaryti be specialių žinių. Gabenimas į kliniką turi būti nuoseklus, ramus ir nereikės tada jokių komandų. Kiekvienas augintinis turi žinoti, kas jo šeimininkas ir betarpiškai jo klausyti.

Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria kastruotų augintinių šeimininkai?

Šios chirurginės intervencijos, kaip kastracija/sterilizacija, procedūros eliminuoja nemažai sveikatos problemų. Jeigu šios operacijos profesionaliai atliktos ir buvo laikomasi gydytojo nurodymų, problemų būna labai retai.

Kokie vitaminai svarbūs, norint užauginti sveikus augintinius bei kokius papildus reikia vartoti šunims ir katėms, kai jie yra vyresnio amžiaus?

Visi vitaminai, mikroelementai yra svarbūs organizmui. Negalima išskirti kažkurios grupės. Pats svarbiausias dalykas, norint užauginti sveikus augintinius, yra reguliariai lankytis pas veterinarijos gydytoją profilaktiniam sveikatos patikrinimui, laiku taikyti profilaktines priemones( vakcinaciją, dehelmintizaciją, priemones nuo ektoparazitų), parinkti jo fiziologinius poreikius atitinkančią mitybą, na ir mylėti savo augintinį. Tada Jūsų gyvūnas augs sveikas ir žvalus. Senstant Jūsų augintiniui reikalinga mityba, kuri neapsunkina organizmo bei tausoja įvairių organų sistemas. Jų yra įvairių. Tik veterinarijos gydytojas, žinodamas Jūsų augintinio būklę, parinks teisingai. Papildus rekomenduojama duoti, jeigu žinoma sveikatos sutrikimo priežastis arba norima sumažinti jų pasireiškimo tikimybę. Papildai parenkami individualiai. Kaip pavyzdys, didžiųjų veislių šunims rekomenduojam duoti papildus, kurie tausoja sąnarius. Vyresnėms katėms rekomenduojami papildai, kurie tausoja inkstus.

Pagal kokius požymius galima suprasti, kad augintiniui trūksta vitaminų?

Būdingiausi šie požymiai: nuovargis, fizinio krūvio netoleravimas, sumažėjęs apetitas, pasišiaušęs kailis.

Kiek laiko reikėtų skirti mažų, vidutinių ir didelių veislių šunų užsiėmimams lauke, kurių metu jie „iškrautų“ savo energijos perteklių?

Vienodo laiko nėra, nes kiekvienas šuo yra skirtingo aktyvumo ir jo energijos poreikiai skiriasi. Kuo ilgiau augintinių savininkai ir jų augintiniai praleis gryname ore, tuo jie galės džiaugtis gera sveikata bei ilgaamžiškumu.

Kokia apsauga nuo erkių šunims ir katėms yra veiksmingiausia?

Šiuo metu veiksmingiausios priemonės yra lašai ant keteros ir antkakliai. Naujiena Europoje ilgo veikimo tabletės nuo ektoparazitų. Šių priemonių veikimas, priklausomai nuo cheminės sudėties, nuo 1 mėn. iki 8 mėn.

Mažiems šuniukams dažnai kyla problemų su iltiniais dantimis, tenka kreiptis į veterinarą, kad juos ištrauktų. Gal galite patarti kaip galima išjudinti iltinius dantis ir leisti jiems iškristi patiems be veterinaro pagalbos?

Paprastai iltiniai dantys turi iškristi iki 7 mėn. amžiaus. Neretai jie neiškrenta ir reikia kreiptis į veterinarus. Kad juos lengviau išjudinti reikia duoti graužti įvairius kietesnius žaislus ar specialius kaulus. Dažniausiai vis dėlto reikia šalinti iltinius dantis Jorkšyro terjerams ir nykštukiniams pinčeriams.

Kartais tėvai, pildydami savo atžalų norus, įsigyja augintinį, tačiau po kurio laiko vaikui jis tampa nebeįdomus. Kaip manote, ar vertėtų augintinių priežiūrą patikėti mažiems vaikams?

Dažnokai susiduriama su šia problema, kad vaikams greitai atsibosta jų kažkada taip mėgtas augintinis. Tokia kasdienybė, kad augdamas vaikas vis atranda kažką naujo ir jo atrasta veikla jam daug mielesnė negu augintinio priežiūra. Tėvams, pildant savo atžalų norus, reikia įsiminti, kad dažnai visa priežiūra gula ant jų pečių. Tad per didelį užimtumą gali trūkti laiko tinkamai pasirūpinti augintiniu. Atliktų tyrimų rezultatai teigia, kad geriausias laikas įsigyti augintinį, kai vaikui sueina 6 metai. Tada vaikas jau supranta, kad netinkamas elgesys su augintiniu sukelia jam skausmą. Tokio amžiaus vaikas pradeda suprasti elementarias augintinio priežiūros taisykles.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį, ieškant patikimo veterinaro?

Svarbu rinktis veterinarijos gydytoją, kuris jums atrodo malonus. Ateityje jis turėtų tapti jūsų šeimos augintinio gydytoju. Jis nuo pat pirmos dienos, kada įsigijote augintinį, žinos jo augimą, vystymasį, o tai ateityje leis laiku pastebėti sveikatos sutrikimus ir jų išvengti. Renkantis veterinarijos gydytoją reikėtų atkreipti dėmesį ir įvertinti gydytojo patirtį, specializaciją, kompetenciją, nes darbas su smulkiais gyvūnais, kardinaliai skiriasi nuo kitų veterinarijos gydytojų darbo specializacijos.

Ar turite mėgstamiausią gyvūną?

Visi gyvūnai man mieli. Kažkurio vieno negaliu išskirti. Svarbiausia, kad jis būtų geras ir ištikimas kompanionas.


Dėkojame gydytojui už interviu ir puikius patarimus bei linkime visokeriopos sėkmės!

uždarytas: interviu
Kvanto 2 best answers 178 thumbs up paklausė 2014 Lie 15

Ne tas, kurio ieškai?
Užduok savo klausimą!
nemokamai + be registracijos

x
Made by Memelpower
...